5 smyslů, používáme je?

Zrak, sluch, chuť, čich, hmat. Našich 5 smyslů, který každý z nás zná. Avšak, nezapomněli jsme na ně? Na to, jak bychom je měli používat? 




1.) ZRAK

Už od malička nám říkali, že oči máme od toho, abychom mohli vidět - zrak. Mám ale takový pocit, že jsem na to trochu zapomněli. Proč? 

Představte si situaci: 
Rychle se ženete kupředu. Srdce vám buší, hlavou létají samé negativní myšlenky, které šeptají: Přijdeš pozdě! Přijdeš pozdě! Zrychlíte. Kroky máte delší, skoro až běžíte. Vrážíte do ostatních, spěcháte přeci! V očích vám tancuje hrůza, ruce se klepou. Jste ve stresu. Máte pocit, jakoby někdo nepříjemně brnkal o strunu napnutou ve vašem těle. Brnk brnk brnk.

A všimli jste si toho krásného rozzářeného slunce a tyrkysové oblohy nad vámi? Toho, že vám mladík podávajíc letáček popřál hezký den? Toho, že ve vašem oblíbeném obchodě s oblečením mají právě slevy? Nebo toho, že jste mohl pomoci bezmocnému muži na vozíčku? Ne. Protože jste neviděli nic jiného než spěch, hrůzu, stres. Nevidíme ani když je někdo nešťastný a potřebuje naší pomoc. K čemu nám pak ten zrak je, když jej nedokážeme využívat? 



2.) SLUCH

Poslouchej maminku, poslouchej tatínka, poslouchej učitelku. Všechny jsme měli už od dětství jen poslouchat. Ale řekl nám někdy někdo "Naslouchej"? 

Moc často se to neříká a to je problém. Místo toho, abychom každého vyslechli, vycítili jeho emoce, podpořili jej, radši posloucháme, jen abychom reagovali. Říká se, že máme právě dvě uši a jen jednu pusu proto, abychom raději někoho vyslechli.

Kde se tedy stal ten zvrat a my jsme zapomněli naslouchat? A to aktivně - to znamená že přikyvujete, doptáváte se na otázky ohledně toho, o čem se hovoří, cítíte emoce a snažíte se pomoct.
Jak to vrátit zpět? Stačí, když se na chvíli pozastavíme, uvědomíme si momentální situaci. Učme to i novou mladší generaci. Buďme skvělými posluchači. Chce to sice trénink, ale vše se dá natrénovat.




3.) CHUŤ

Chuť se pustit do něčeho nového, něco vyzkoušet, něco začít. Postupně se vytrácí, přiznejme si to. Když jste neustále obklopováni lidmi, kteří nemají stejné či podobné zájmy a cíle, nijak vás neposouvají dopředu. Neinspirují vás, demotivují. Ve společnosti lidí, se kterými si rozumíte, myšlenkové i zájmově, rostete, a o to rychleji. A rozdílnost mezi těmito lidmi nás 'nutí' být zdravě soutěživý, dravý. Ovšem by náš prospěch neměl být na úkor ostatních.

Je v této situaci pak lepší odejít od lidí se kterými si jednoduše nerozumíme, nebo, když první možnost nelze uskutečnit, naučit se s nimi vycházet? (Jak vycházet s lidmi, se kterými si nerozumíte? Chystáme článek!)

Jak se říká "Pouze diamant obrousíš diamantem". Takže pokud budeme obklopováni lidmi, se kterými sympatizujeme a jsou nám sympatičtí, posune nás to dál. A to mnohem rychleji.



4.) ČICH

Znáte ten pocit, kdy vám váš vnitřní hlas pošeptává "To je správné." či "Nedělej to!" ? Říká se tomu intuice. Má ji každý z nás, avšak někdo ji naslouchá více, někdo méně.
Když ji budeme naslouchat, snažit se jí rozumět, dozvíme mnoho. Jak na nás člověk působí? Jaký má charakter? Chce mě zmanipulovat? Člověk, který poslechne svoji intuici, spolehne se na své vědomosti o řeči těla a na schopnost analyzovat, většinou pozná, o koho se jedná. S jakým člověkem má právě tu čest.

Avšak čím dál tím častěji se lidé nechají zmanipulovat, řídit se ostatními, naivně věří léčkám. Důvěra je důležitá, ale musíme si dát pozor, komu věříme. Komu se svěřujeme a komu na nás záleží. Jestli dokážeme rychle odhadnout manipulátora a vědět, jak s takovou situací vynaložit, ušetříme se bolestných 'ran' a ztraceného času, který bychom pro něj bezcenně obětovali, místo toho, abychom ho využili a pracovali na svých snech a cílech.

Čich máme nejen k rozeznávání vůní, ale i k rozeznávání charakterů lidí. Vše je jen o tréninku, stačí si všimnout chování, řeči těla a malých detailů, přes které vám každý člověk o sobě prozradí, kdo doopravdy je. 

(O manipulátorech a chování kolem nich si budete moct přečíst již brzy v novém článku.)



5.) HMAT

Když procházíte přírodou, cítíte tu volnost, radost, bezstarostnost? Stejně tak když děláte něco, co Vás baví, co vás vnitřně naplňuje. Najednou se cítíte plný energie.
Měli bychom dělat to, co milujeme, nehledě na to, co říkají ostatní. Vy sami totiž nejlépe cítíte, co je pro vás nejlepší a co chcete, potřebujete, hledáte.

Zaměřme se v této rychlé době i trochu na sebe a ne jen na práci, spěch, stres a ostatní. Umět pracovat sami se sebou a s vlastními emocemi je klíč k úspěchu. A to jak v osobním, tak i ve veřejném životě. Vědět, jak se zachovat klid v krizových situacích. Umět pracovat pod tlakem. Uklidnit se, když jste naštvaní či nervozní. Mít schopnost empatie a správně ji používat v praxi. Umění komunikovat. Říká se tomu osobní rozvoj, přesněji měkké dovednosti.

Proč se tedy každý nezaměříme na sebe místo toho, abychom neustále posuzovali a hodnotili ostatní? Hmat máme proto, abychom cítili co se děje kolem nás a uměli na to vhodně a ve správně načasovanou chvíli zareagovat - či danou situaci ignorovat. Ale hlavně co se děje uvnitř nás. Jak prožíváme emoce, jak cítíme vztek, strach, nervozitu, radost, trému, nespokojenost. A naučit se s nimi pracovat, nikoli je přehlížet a dělat, jako že neexistují a nemohou nás ovlivnit. Ovlivní nás vždycky, avšak tak hodně, jak dovolíme my sami. 



Vše začíná u nás. U každého z nás. U tebe samotného. Co s tím uděláš? 




SHRNUTÍ: 

Zrak - pozornost, žít přítomným momentem
Sluch - naslouchat
Chuť - motivace, inspirace, společnost lidí s podobnými zájmy
Čich - intuice, analýza lidského chování a charakterů
Hmat - schopnost cítit emoce a umět s nimi pracovat



Autor: Nelly Bartáková


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Čtvrtletní písemná práce z českého jazyka pro 5. třídu

Čtvrtletní písemná práce z matematiky pro 5. třídu

Vánoční diktát - 4. až 5. třída